Highest rated films

  • Sin City

    ★★★★

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ★★★★

  • Sophie Scholl: The Final Days

    ★★★★

  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

    ★★★

  • Madagascar

    ★★★

  • The Brothers Grimm

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 325 Films watched
  • 27.1 Average per month
  • 6.2 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Ace Ventura: Pet Detective

May 28

Last Film

The Brothers Grimm

Dec 27

Diary Milestones

Kill Bill: Vol. 2
50th May 29
The Nutty Professor
100th May 29
Ice Age
150th May 29
Pocahontas
200th May 29
Children of the Corn
250th May 29
Trainspotting
300th Aug 22

Genres, countries & languages

Adventure
123 films
Action
121 films
Comedy
119 films
Thriller
91 films
Drama
84 films
Family
61 films
Crime
52 films
Sci Fi
48 films
Fantasy
46 films
Romance
43 films
USA
264 films
UK
57 films
Sweden
33 films
Germany
29 films
France
17 films
Denmark
9 films
Canada
9 films
Australia
8 films
Japan
7 films
Norway
6 films
English
278 films
Swedish
33 films
French
4 films
German
4 films
Japanese
3 films
Cantonese
2 films
Russian
1 film
Documentary
Average 3.50
History
Average 3.25
War
Average 3.06
Drama
Average 3.04
Animation
Average 2.91
Crime
Average 2.83
Sci Fi
Average 2.79
Fantasy
Average 2.70
Family
Average 2.67
Adventure
Average 2.62
Switzerland
Average 3.50
France
Average 3.24
Norway
Average 3.17
Denmark
Average 3.11
New Zealand
Average 3.00
Italy
Average 3.00
Canada
Average 3.00
UK
Average 2.98
Japan
Average 2.71
Sweden
Average 2.70
French
Average 3.75
German
Average 3.75
Swedish
Average 2.70
English
Average 2.66

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Catwoman
Average weighted rating:

1.4

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Kronans käcka gossar

Films Jobjörn watched in 2005

  • The Brothers Grimm
  • Howl's Moving Castle
  • The Legend of Bagger Vance
  • Valiant
  • Fantastic Four
  • Madagascar
  • The Corporation
  • Taxi
  • Hitler: The Rise of Evil
  • Sophie Scholl: The Final Days
  • Capturing the Friedmans
  • Downfall
  • The Crow: City of Angels
  • Mulholland Drive
  • Saw
  • Singin' in the Rain
  • Delicatessen
  • A Very Long Engagement
  • Pleasantville
  • The Royal Tenenbaums
  • A.I. Artificial Intelligence
  • The Core
  • View from the Top
  • Good Bye Lenin!
  • Memento
  • Trainspotting
  • Team America: World Police
  • 9½ Weeks
  • Miss Congeniality
  • Spirited Away
  • The Atomic Cafe
  • A Nightmare on Elm Street
  • Final Destination 2
  • Super Size Me
  • The Recruit
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Carnal Knowledge
  • Ocean's Eleven
  • Scorcher
  • Erin Brockovich
  • The Jönsson Gang & the Black Diamond
  • Sin City
  • About Schmidt
  • National Treasure
  • House of Angels
  • Shark Tale
  • Confidence
  • Romeo + Juliet
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • 40 Days and 40 Nights
  • Romancing the Stone
  • Ruthless People
  • Antikiller
  • Million Dollar Baby
  • Piglet's Big Movie
  • Cypher
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Alexander
  • The Chorus
  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back
  • Matilda
  • Kalle Blomkvist Lives Dangerously
  • Spy Kids
  • Mr. Nice Guy
  • The Majestic
  • Jason X
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch & the Wardrobe
  • Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd
  • The Mists of Avalon
  • The Lion King II: Simba's Pride
  • Stuart Little
  • Voyage to Melonia
  • Blues Brothers 2000
  • Children of the Corn
  • The Scorpion King
  • Lord of the Flies
  • Freddy vs. Jason
  • The Great Mouse Detective
  • Code Name Coq Rouge
  • The Tigger Movie
  • Shanghai Knights
  • Lotta on Rascal Street
  • You're Out of Your Mind, Madicken
  • The Jönsson Gang at High Stakes
  • Grease 2
  • Treasure Planet
  • Karlsson on the Roof
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • Young Jönsson Gang Showing Off
  • Dungeons & Dragons
  • The One
  • Dreamcatcher
  • The Princess Diaries
  • Sleeping Beauty
  • The Prince of Egypt
  • Atlantis: The Lost Empire
  • The Chronicles of Riddick
  • Deadline
  • Pippi Goes on Board
  • The Grudge
  • Saturday Night Fever
  • Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life
  • Space Jam
  • Peter Pan
  • Spy Hard
  • Rasmus and the Vagabond
  • The Jönsson Gang's Greatest Robbery
  • Hercules
  • A Night at the Roxbury
  • Spice World
  • Doctor Dolittle
  • The Glass-Blower's Children
  • Final Destination
  • Young Jönsson Gang: The Cornflakes Robbery
  • Shanghai Noon
  • Zero Tolerance
  • Mulan
  • The Ketchup Effect
  • Lady and the Tramp
  • Taxi
  • Emil i Lönneberga
  • Bend It Like Beckham
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Pocahontas
  • The Aristocats
  • Misery
  • Honey, I Blew Up the Kid
  • The Mummy Returns
  • The Piano
  • Beware of the Jönsson Gang
  • Tsatsiki
  • The Man in the Iron Mask
  • The Wedding Singer
  • The Jönsson Gang Turns Up Again
  • Bert: The Last Virgin
  • The Jönsson Gang Gets Gold Fever
  • The Waterboy
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • George of the Jungle
  • The Jönsson Gang & Dynamite Harry
  • Ivanhoe
  • A Knight's Tale
  • Chicken Run
  • Conan the Barbarian
  • Rush Hour
  • Hollow Man
  • Meet the Parents
  • Hannibal
  • The Mummy
  • Sune's Summer
  • Godzilla
  • Dogma
  • 8 Mile
  • American Pie 2
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Ring
  • Ace Ventura: When Nature Calls
  • Enemy's Enemy
  • A Beautiful Mind
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Bridget Jones's Diary
  • Moulin Rouge!
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Lion King
  • Men in Black
  • There's Something About Mary
  • The Rock
  • The Mask
  • Face/Off
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Schindler's List
  • As Good as It Gets
  • The Polar Express
  • Ice Age
  • Antz
  • Toy Story
  • Toy Story 2
  • Kronans käcka gossar
  • The Whole Nine Yards
  • Scary Movie 3
  • Not Another Teen Movie
  • Hot Shots! Part Deux
  • Hot Shots!
  • Raiders of the Lost Ark
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • The Messenger: The Story of Joan of Arc
  • Jeepers Creepers 2
  • Jeepers Creepers
  • Man on Fire
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Night Bus 807
  • Oliver & Company
  • Once Upon a Time in Mexico
  • Evil
  • Takedown
  • The Patriot
  • Peter Pan
  • The Phantom of the Opera
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Ray

See all 325

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • Pride & Prejudice
  • Tropical Malady
  • Turtles Can Fly
  • Caché
  • Linda Linda Linda
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island
  • On Probation

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more