Highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • Futurama: The Beast with a Billion Backs

    ★★★★

  • Cyborg She

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★

  • Hancock

    ★★★

  • The Happening

    ★★★

  • Jumper

    ★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • Fail Safe

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Juno

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★

  • Atonement

    ★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 199 Films watched
  • 16.6 Average per month
  • 3.8 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Deck the Halls

Jan 2

Last Film

Notting Hill

Dec 21

Diary Milestones

3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain
50th Feb 9
Rear Window
100th Aug 9
Sicko
150th Sep 11

Genres, countries & languages

Drama
88 films
Comedy
77 films
Action
57 films
Thriller
48 films
Adventure
46 films
Sci Fi
45 films
Romance
28 films
Crime
28 films
Family
21 films
Fantasy
20 films
USA
161 films
UK
33 films
Germany
15 films
France
14 films
Canada
12 films
Sweden
10 films
Japan
8 films
Australia
5 films
Italy
5 films
Belgium
4 films
English
165 films
Swedish
9 films
French
7 films
Japanese
6 films
Korean
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Romanian
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film
War
Average 3.60
Documentary
Average 3.50
Drama
Average 3.30
Thriller
Average 3.29
History
Average 3.25
Mystery
Average 3.22
Animation
Average 3.21
Romance
Average 3.11
Crime
Average 3.00
Action
Average 2.91
Japan
Average 3.62
Italy
Average 3.60
Belgium
Average 3.50
France
Average 3.29
UK
Average 3.15
Germany
Average 3.07
Sweden
Average 3.00
USA
Average 2.88
Canada
Average 2.67
Australia
Average 2.40
French
Average 3.86
Japanese
Average 3.83
Swedish
Average 2.89
English
Average 2.87

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Harakiri
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.3

Most popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.5

Most obscure

Monopoly

Films Jobjörn watched in 2008

  • Notting Hill
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Hunting & Gathering
  • The Swimsuit Issue
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • La Haine
  • Elf
  • The Dead Pool
  • American Gangster
  • Sudden Impact
  • Burn After Reading
  • The Enforcer
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Death Becomes Her
  • Bean
  • Air Bud
  • 300
  • Dirty Harry
  • Magnum Force
  • Executive Protection
  • Blood Diamond
  • The City of Lost Children
  • Cyborg She
  • Napoleon Dynamite
  • Mad Max
  • A Bittersweet Life
  • The Happening
  • RoboCop 3
  • RoboCop 2
  • Liar Liar
  • Battlefield Earth
  • Awakenings
  • RoboCop
  • Grave of the Fireflies
  • Class of 1999
  • Smoke
  • Porco Rosso
  • The Man from Earth
  • Life Is Beautiful
  • Monopoly
  • Lars and the Real Girl
  • Soylent Green
  • Superman Returns
  • Robin Hood
  • The Rescuers
  • Deuce Bigalow: European Gigolo
  • Michael Clayton
  • Psycho
  • 3:10 to Yuma
  • Sicko
  • Surf's Up
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • WALL·E
  • Once
  • Rocky
  • The Counterfeiters
  • Charlie Wilson's War
  • Batman
  • Dude, Where's My Car?
  • Coyote Ugly
  • The Kite Runner
  • Persepolis
  • Once Upon a Time in the West
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Star Trek: Nemesis
  • Star Trek: Insurrection
  • Star Trek: First Contact
  • Star Trek: Generations
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Be Kind Rewind
  • Dawn of the Dead
  • Snakes on a Plane
  • The Nightmare Before Christmas
  • Sunset Boulevard
  • A View to a Kill
  • Live and Let Die
  • That Special Summer
  • The Best Man's Wedding
  • The Hunt for Red October
  • High Fidelity
  • The Golden Compass
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Enemy of the State
  • Spaceballs
  • The Motorcycle Diaries
  • Chocolat
  • Catch Me If You Can
  • Blow
  • Noi the Albino
  • Magnolia
  • Into the Wild
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Godfather: Part II
  • Garden State
  • C.R.A.Z.Y.
  • The Adventures of Picasso
  • Changing Lanes
  • Annie Hall
  • Rear Window
  • It's All Gone Pete Tong
  • The Dark Knight
  • There Will Be Blood
  • Æon Flux
  • Hancock
  • Zombie Strippers!
  • Solaris
  • Gattaca
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Attack of the Killer Tomatoes!
  • Futurama: The Beast with a Billion Backs
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Across the Universe
  • Death Proof
  • Vanishing Point
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Fitzcarraldo
  • Collateral
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The Illusionist
  • Iron Man
  • Fail Safe
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Lucky People Center International
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • The Kid
  • Blade Runner
  • Morgan Pålsson - World Reporter
  • Casino Royale
  • Days of Glory
  • Ratatouille
  • The Purple Rose of Cairo
  • Babe
  • Irina Palm
  • Solaris
  • Jumper
  • 54
  • The Game
  • The Living Daylights
  • Death to Smoochy
  • The Truman Show
  • Man on the Moon
  • Terrorists: The Kids They Sentenced
  • Eastern Promises
  • L'Âge d'Or
  • I Am Legend
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Planet Terror
  • 3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain
  • Juno
  • Hard Candy
  • Hellboy
  • Batman
  • Batman Begins
  • The Man Who Saved the World
  • Iron Will
  • Away from Her
  • A Hard Day's Night
  • The Simpsons Movie
  • Stewie Griffin: The Untold Story
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Mysterious Skin
  • Kung Fu Hustle
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • Four Rooms
  • The Jungle Book
  • House of Angels: The Second Summer
  • The Sum of All Fears
  • School of Rock
  • Me, Myself & Irene
  • Men in Black II
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • A Goofy Movie
  • The Return of Jafar
  • Idiocracy
  • Deuce Bigalow: Male Gigolo
  • Hitch
  • Evan Almighty
  • A Bug's Life
  • Home Alone
  • Memoirs of a Geisha
  • Dumb and Dumber
  • Deep Impact
  • Queen of the Damned
  • The Blues Brothers
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Austin Powers in Goldmember
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • 50 First Dates
  • 10 Things I Hate About You
  • Groundhog Day
  • The Merchant of Venice
  • Harakiri
  • Control
  • The Stepford Wives
  • Atonement
  • No Country for Old Men
  • Deck the Halls

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • Still Walking
  • The Garden of Sinners: Paradox Spiral
  • Tokyo Sonata
  • Hunger
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • It's Not Me, I Swear!
  • Revanche
  • The Chaser

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more