Highest rated films

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • Terminator Salvation

    ★★★★

  • Up

    ★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★

  • Avatar

    ★★★

  • Watchmen

    ★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Ponyo

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • Paprika

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★

  • Gran Torino

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • Fanny and Alexander

    ★★★★

  • Milk

    ★★★★

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★★★

  • This Is England

    ★★★★

  • Changeling

    ★★★★

  • 3-Iron

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 91 Films logged
  • 7.6 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Triumph of the Will

Jan 4

Last Film

Good Will Hunting

Dec 27

Diary Milestones

Seven Pounds
50th Aug 13

Genres, countries & languages

Drama
47 films
Action
30 films
Sci Fi
25 films
Comedy
20 films
Adventure
20 films
Crime
14 films
Thriller
14 films
Animation
13 films
Romance
12 films
Fantasy
11 films
USA
64 films
Germany
19 films
UK
15 films
France
12 films
Japan
11 films
Sweden
7 films
Spain
5 films
Canada
3 films
Italy
3 films
South Korea
3 films
English
64 films
Swedish
7 films
Japanese
6 films
Italian
3 films
German
3 films
Chinese
3 films
Korean
1 film
Mongolian
1 film
Spanish
1 film
Western
Average 3.57
History
Average 3.57
Mystery
Average 3.50
Animation
Average 3.46
Fantasy
Average 3.45
Crime
Average 3.43
War
Average 3.43
Drama
Average 3.40
Thriller
Average 3.36
Romance
Average 3.08
Spain
Average 3.80
France
Average 3.67
Japan
Average 3.55
Germany
Average 3.53
UK
Average 3.47
Sweden
Average 3.29
USA
Average 3.12
Japanese
Average 3.67
Swedish
Average 3.29
English
Average 3.14

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

The Spirit
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Nina's Journey

Films Jobjörn watched in 2009

  • Good Will Hunting
  • Mongol: The Rise of Genghis Khan
  • Adalen 31
  • Avatar
  • The Wrestler
  • Elephant
  • Easy Money
  • Old Dogs
  • Up in the Air
  • (500) Days of Summer
  • Logan's Run
  • Ghost in the Shell
  • Wings of Desire
  • Demon Seed
  • Slaughterhouse-Five
  • Pale Rider
  • I Love You, Man
  • Amores Perros
  • Battlestar Galactica
  • Paprika
  • You, the Living
  • Fargo
  • Up
  • Hang 'em High
  • 3-Iron
  • Changeling
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Identity
  • Coraline
  • Metropolis
  • District 9
  • High Plains Drifter
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Inglourious Basterds
  • Kenny Begins
  • Waltz with Bashir
  • Spider-Man 3
  • Mars Attacks!
  • Léon: The Professional
  • Mad Max 2
  • Gran Torino
  • Seven Pounds
  • Confessions of a Shopaholic
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Public Enemies
  • Ponyo
  • Tron
  • Kung Fu Panda
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • A Midsummer of Love
  • Diary of the Dead
  • The Magnificent Seven
  • Terminator Salvation
  • For a Few Dollars More
  • Red Cliff II
  • Red Cliff
  • Australia
  • A Fistful of Dollars
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Star Trek
  • Milk
  • The Spirit
  • Five Element Ninjas
  • I'm Not There
  • Bolt
  • Che: Part One
  • Quantum of Solace
  • The Cat Returns
  • Watchmen
  • Speed Racer
  • Slumdog Millionaire
  • Pineapple Express
  • Futurama: Bender's Game
  • Futurama: Into the Wild Green Yonder
  • La Vie en Rose
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • In Bruges
  • Frost/Nixon
  • The Incredible Hulk
  • The Hours
  • This Is England
  • Wanted
  • Dan in Real Life
  • Death Race
  • Revolver
  • Transformers
  • The Edukators
  • Nina's Journey
  • Fanny and Alexander
  • Triumph of the Will

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • Love Exposure
  • Gurren Lagann the Movie: The Lights in the Sky Are Stars
  • The White Ribbon
  • Mother
  • A Prophet
  • About Elly
  • Castaway on the Moon
  • Black Dynamite

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more