Highest rated films

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Kick-Ass

    ★★★★

  • Requiem for Detroit?

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Iron Man 2

    ★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Casino

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 89 Films logged
  • 7.4 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Synecdoche, New York

Jan 1

Last Film

The Social Network

Dec 25

Diary Milestones

Strangers on a Train
50th Jul 24

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Thriller
21 films
Romance
21 films
Adventure
21 films
Action
21 films
Crime
20 films
Comedy
19 films
Sci Fi
14 films
History
11 films
War
9 films
USA
66 films
UK
18 films
Germany
7 films
France
6 films
Australia
5 films
Sweden
5 films
Spain
3 films
Japan
3 films
Denmark
3 films
Hong Kong
2 films
English
71 films
German
4 films
Spanish
3 films
Swedish
3 films
Polish
1 film
Romanian
1 film
Russian
1 film
Danish
1 film
Cantonese
1 film
French
1 film
Fantasy
Average 3.71
Crime
Average 3.70
Mystery
Average 3.62
Thriller
Average 3.62
Romance
Average 3.62
Family
Average 3.60
War
Average 3.56
History
Average 3.55
Drama
Average 3.55
Horror
Average 3.50
Sweden
Average 3.60
USA
Average 3.47
Germany
Average 3.43
UK
Average 3.39
France
Average 3.17
Australia
Average 2.80
German
Average 3.50
English
Average 3.49

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Gamer
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

Requiem for Detroit?

Films Jobjörn watched in 2010

  • The Social Network
  • The Celebration
  • Roman Holiday
  • Some Like It Hot
  • Gone with the Wind
  • All About Eve
  • The Deer Hunter
  • Requiem for Detroit?
  • Children Underground
  • The Adventures of Robin Hood
  • Casino
  • Mary and Max
  • In the Mood for Love
  • Stand by Me
  • Tank Girl
  • Gamer
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Lost Room
  • The Trotsky
  • Harold and Maude
  • Capitalism: A Love Story
  • The Elephant Man
  • How to Train Your Dragon
  • Bicycle Thieves
  • Where the Wild Things Are
  • Micmacs
  • On the Waterfront
  • The Secret in Their Eyes
  • Inception
  • M
  • Raging Bull
  • Modern Times
  • Kick-Ass
  • X-Men: The Last Stand
  • Sexmission
  • The Men Who Stare at Goats
  • Gladiator
  • Metropia
  • The Big Sleep
  • Strangers on a Train
  • Pan's Labyrinth
  • The Wizard of Oz
  • The Great Escape
  • Moon
  • North by Northwest
  • The African Queen
  • Rope
  • Double Indemnity
  • It's a Wonderful Life
  • The Sixth Sense
  • Ben-Hur
  • The General
  • The Phantom
  • Gandhi
  • The Princess Bride
  • City Lights
  • Shutter Island
  • To Kill a Mockingbird
  • Arsenic and Old Lace
  • The Lives of Others
  • Lawrence of Arabia
  • Rashomon
  • Serenity
  • Manhattan
  • The Wedding Photographer
  • Stalker
  • Iron Man 2
  • Revolutionary Road
  • Aliens
  • Flags of Our Fathers
  • Letters from Iwo Jima
  • Persona
  • Gangs of New York
  • Alien³
  • Show Me Love
  • An Education
  • The Fountain
  • Broken Embraces
  • Sherlock Holmes
  • Heat
  • Shaun of the Dead
  • Vanishing Point
  • Dog Day Afternoon
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • The Departed
  • Good Night, and Good Luck.
  • The Baader Meinhof Complex
  • The Wave
  • Synecdoche, New York

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Poetry
  • Les Misérables - 25th Anniversary in Concert
  • Certified Copy
  • I Saw the Devil
  • Boy
  • Redline
  • Louis C.K.: Hilarious

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more