Highest rated films

  • Drive

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • Thor

    ★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★

  • Sucker Punch

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • Judgment at Nuremberg

    ★★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • The King's Speech

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★

  • TRON: Legacy

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 88 Films watched
  • 7.3 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Maltese Falcon

Jan 1

Last Film

Dark City

Dec 16

Diary Milestones

Cool Hand Luke
50th May 28

Genres, countries & languages

Drama
46 films
Thriller
21 films
Comedy
18 films
Crime
16 films
Adventure
16 films
Mystery
15 films
Action
13 films
Sci Fi
10 films
Romance
9 films
Western
8 films
USA
62 films
UK
13 films
France
10 films
Germany
7 films
Sweden
6 films
Denmark
4 films
Canada
4 films
Japan
3 films
Norway
3 films
Finland
2 films
English
68 films
Swedish
3 films
French
3 films
Japanese
3 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Korean
2 films
Cantonese
1 film
Danish
1 film
Italian
1 film
Documentary
Average 3.75
Crime
Average 3.69
Comedy
Average 3.67
Romance
Average 3.67
War
Average 3.60
Drama
Average 3.50
Western
Average 3.50
History
Average 3.50
Mystery
Average 3.47
Thriller
Average 3.38
Denmark
Average 3.75
Sweden
Average 3.67
Germany
Average 3.57
UK
Average 3.54
France
Average 3.50
USA
Average 3.40
Canada
Average 2.50
English
Average 3.44

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Ikiru
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.5

Most popular

Black Swan
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Venezuela Bolivariana: People and Struggle of the Fourth World War

Films Jobjörn watched in 2011

  • Dark City
  • Drive
  • Alice in Wonderland
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Captain America: The First Avenger
  • The Pervert's Guide to Cinema
  • The Virgin Suicides
  • Žižek!
  • Venezuela Bolivariana: People and Struggle of the Fourth World War
  • Dead Man's Letters
  • Two Mules for Sister Sara
  • The Fall of Berlin
  • Paint Your Wagon
  • Green Lantern
  • Black Venus
  • Bonnie and Clyde
  • Sleuth
  • Salt
  • The Yes Men Fix the World
  • Thor
  • Joint Security Area
  • Notorious
  • Sucker Punch
  • The Illusionist
  • It Happened One Night
  • Dial M for Murder
  • Kind Hearts and Coronets
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • The Grapes of Wrath
  • The Killing
  • Duck Soup
  • Judgment at Nuremberg
  • High Noon
  • The Night of the Hunter
  • X-Men: First Class
  • Melancholia
  • The Thing
  • Network
  • Cool Hand Luke
  • Ikiru
  • Lemonade Joe
  • It's a Free World...
  • Everlasting Moments
  • The Weakness of the Bolshevik
  • The Green Hornet
  • The Gold Rush
  • Sherlock, Jr.
  • Witness for the Prosecution
  • Let the Right One In
  • Touch of Evil
  • The Constant Gardener
  • Rebecca
  • The Sorcerer's Apprentice
  • Inside Job
  • His Girl Friday
  • TRON: Legacy
  • Machete
  • Infernal Affairs
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Conversation
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Riverworld
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Naked Island
  • The Outlaw Josey Wales
  • Jaws
  • The Apartment
  • Shadow of a Doubt
  • The Fighter
  • The King's Speech
  • If I Want to Whistle, I Whistle
  • Despicable Me
  • Tokyo Godfathers
  • Black Swan
  • The Kids Are All Right
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • 8½
  • Winter's Bone
  • 127 Hours
  • True Grit
  • When the Wind Blows
  • Flame & Citron
  • Paris, Texas
  • Toy Story 3
  • My Sassy Girl
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • The Maltese Falcon

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Much Ado About Nothing
  • The Turin Horse
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Oslo, August 31st
  • Silenced
  • The Tragedy of Man
  • K-On! The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more