Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Advantageous

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★★

  • High and Low

    ★★★★

  • Wild Tales

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 54 Films watched
  • 4.5 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

The Boxtrolls

Jan 7

Last Film

La Dolce Vita

Dec 10

Genres, countries & languages

Drama
38 films
Comedy
15 films
Family
12 films
Sci Fi
10 films
Animation
10 films
Adventure
10 films
Thriller
8 films
Romance
8 films
Fantasy
8 films
Action
6 films
USA
38 films
UK
8 films
France
7 films
Japan
5 films
Ireland
3 films
Italy
2 films
Luxembourg
2 films
Denmark
2 films
Belgium
2 films
India
2 films
English
40 films
Japanese
5 films
French
3 films
Hindi
2 films
Italian
1 film
Korean
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Jurassic World
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Secret of Roan Inish
Average weighted rating:

3.7

Films Jobjörn watched in 2015

  • La Dolce Vita
  • Throne of Blood
  • Before Sunset
  • The Martian
  • Edge of Tomorrow
  • Inside Out
  • The Iron Giant
  • The Secret World of Arrietty
  • The Secret of Roan Inish
  • Advantageous
  • The Lego Movie
  • High and Low
  • Swing Time
  • M*A*S*H
  • Short Term 12
  • Battleship Potemkin
  • A Streetcar Named Desire
  • Selma
  • Prisoners
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • The Best Years of Our Lives
  • Ghostbusters
  • Snowpiercer
  • Song of the Sea
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Big Hero 6
  • Ex Machina
  • The Imitation Game
  • In the Name of the Father
  • Three Colors: Red
  • Jurassic World
  • Le Samouraï
  • Wild Tales
  • Departures
  • Dil Chahta Hai
  • Still Alice
  • Wild
  • Mad Max: Fury Road
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Sound of Music
  • Inherent Vice
  • Avengers: Age of Ultron
  • Paddington
  • Airplane!
  • The Lunchbox
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Foxcatcher
  • The Theory of Everything
  • Boyhood
  • Ernest & Celestine
  • Whiplash
  • The Book of Life
  • Gone Girl
  • The Boxtrolls

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more