Highest rated films

  • Deadpool

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Finding Dory

    ★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★

  • The Danish Girl

    ★★★★

  • When Marnie Was There

    ★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★

  • Mustang

    ★★★★

  • Trumbo

    ★★★★

  • The Message

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 40 Films watched
  • 3.3 Average per month
  • 0.8 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Carol

Jan 11

Last Film

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
22 films
Adventure
15 films
Action
13 films
Comedy
12 films
Sci Fi
8 films
History
5 films
Romance
5 films
Thriller
5 films
Animation
4 films
Family
4 films
USA
29 films
UK
13 films
France
6 films
Canada
4 films
Germany
4 films
India
3 films
Belgium
2 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
Italy
1 film
English
33 films
French
2 films
Hindi
2 films
Italian
1 film
Japanese
1 film
Turkish
1 film
Drama
Average 3.41
History
Average 3.40
Sci Fi
Average 3.38
Action
Average 3.23
Adventure
Average 3.20
Thriller
Average 3.00
Romance
Average 3.00
Animation
Average 2.75
Comedy
Average 2.67
Family
Average 2.50
Canada
Average 4.00
Germany
Average 3.50
UK
Average 3.23
USA
Average 3.21
France
Average 2.83
English
Average 3.21

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Passion of Joan of Arc
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Ghostbusters
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.6

Most obscure

The Message
Average weighted rating:

3.8

Films Jobjörn watched in 2016

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Gangs of Wasseypur – Part 1
  • The Message
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 2
  • Zootopia
  • Finding Dory
  • Ghostbusters
  • Star Trek Beyond
  • PK
  • Cloud Atlas
  • Deadpool
  • Captain America: Civil War
  • Mustang
  • When Marnie Was There
  • The Brand New Testament
  • Ant-Man
  • Trainwreck
  • Spectre
  • Cartel Land
  • 45 Years
  • Shaun the Sheep Movie
  • Straight Outta Compton
  • Trumbo
  • The Danish Girl
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Bridge of Spies
  • Spotlight
  • The Revenant
  • Brooklyn
  • Spy
  • Room
  • Youth
  • Steve Jobs
  • We Are Your Friends
  • The Hateful Eight
  • The Big Short
  • Sicario
  • Carol

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini
  • Hunt for the Wilderpeople
  • A Bride for Rip Van Winkle
  • Kizumonogatari Part 2: Nekketsu
  • In This Corner of the World
  • Visaranai
  • I, Daniel Blake

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more