Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Boy Erased

    ★★★★

  • The Man Who Feels No Pain

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★

  • Tangerines

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • Coco

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Thor: The Dark World

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • The Lego Batman Movie

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 56 Films watched
  • 4.7 Average per month
  • 1.1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Handmaiden

Jan 1

Last Film

Incredibles 2

Dec 29

Diary Milestones

American Animals
50th Nov 30

Genres, countries & languages

Drama
34 films
Action
20 films
Adventure
15 films
Comedy
14 films
Sci Fi
11 films
Fantasy
8 films
Animation
7 films
Family
7 films
Romance
7 films
Crime
6 films
USA
44 films
UK
10 films
India
6 films
China
5 films
Japan
4 films
Australia
3 films
France
3 films
Denmark
2 films
Georgia
1 film
Hong Kong
1 film
English
43 films
Japanese
4 films
Hindi
2 films
Portuguese
1 film
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Turkish
1 film
Estonian
1 film
Korean
1 film
Romance
Average 3.29
Comedy
Average 3.14
Animation
Average 3.14
Drama
Average 3.12
Crime
Average 3.00
Adventure
Average 2.87
Action
Average 2.85
Sci Fi
Average 2.82
Fantasy
Average 2.75
Family
Average 2.71
Japan
Average 3.25
USA
Average 2.91
India
Average 2.83
China
Average 2.80
UK
Average 2.80
Japanese
Average 3.25
English
Average 2.91

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Tokyo Story
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Justice League
Average weighted rating:

1.9

Most popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

People's Republic of Desire
Average weighted rating:

3.4

Films Jobjörn watched in 2018

  • Incredibles 2
  • Ant-Man and the Wasp
  • Eighth Grade
  • Roma
  • Venom
  • Crazy Rich Asians
  • American Animals
  • First Reformed
  • You Were Never Really Here
  • Leave No Trace
  • People's Republic of Desire
  • The Man Who Feels No Pain
  • Boy Erased
  • Diamantino
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • BlacKkKlansman
  • Paper Moon
  • Ghost in the Shell
  • Only Yesterday
  • The Wind Rises
  • Solo: A Star Wars Story
  • Justice League
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • T2 Trainspotting
  • Deadpool 2
  • Children of Heaven
  • Tokyo Story
  • Spider-Man: Homecoming
  • Your Name.
  • My Father and My Son
  • Tangerines
  • Dangal
  • Black Panther
  • Thor: Ragnarok
  • Thor: The Dark World
  • Doctor Strange
  • Lady Macbeth
  • Marshall
  • The Square
  • Beauty and the Beast
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Despicable Me 3
  • The Lego Batman Movie
  • Darkest Hour
  • Get Out
  • I, Tonya
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • The Post
  • Victoria & Abdul
  • Lady Bird
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Coco
  • Bright
  • The Handmaiden

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Blindspotting
  • The Wolf House
  • Mob Psycho 100: Reigen - The Miraculous Unknown Psychic
  • Burning
  • Pariyerum Perumal
  • Vada Chennai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more