Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Border

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • Green Book

    ★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • First Man

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 35 Films logged
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Aquaman

Jan 1

Last Film

Marriage Story

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
23 films
Comedy
10 films
Adventure
10 films
History
6 films
Action
6 films
Thriller
6 films
Sci Fi
5 films
Crime
5 films
Fantasy
4 films
Romance
4 films
USA
26 films
UK
11 films
Sweden
4 films
France
4 films
Switzerland
2 films
Canada
2 films
China
2 films
Ireland
2 films
Germany
2 films
Japan
2 films
English
29 films
Georgian
1 film
German
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
Polish
1 film
Swedish
1 film
Crime
Average 4.00
Romance
Average 3.75
Thriller
Average 3.50
Drama
Average 3.48
Comedy
Average 3.30
Sci Fi
Average 3.20
History
Average 3.17
Action
Average 3.17
Adventure
Average 3.10
Fantasy
Average 3.00
France
Average 3.50
Sweden
Average 3.50
USA
Average 3.23
UK
Average 3.18
English
Average 3.24

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Jobjörn’s most liked review

I Am Mother

I Am Mother

★★★

Helt ok sci-fi flick. Mycket bakgrund lämnas oförklarat men det får man väl ta för att fokusera på historiens kärna. Tyvärr känns inte den heller helt sammanhängande - finns klart större potential.

Såg den med Johanna G.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Beyond The Visible - Hilma af Klint
Average weighted rating:

3.7

Films Jobjörn watched in 2019

  • Marriage Story
  • The Two Popes
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Irishman
  • Beyond The Visible - Hilma af Klint
  • Parasite
  • I Am Mother
  • And Then We Danced
  • Free Solo
  • Border
  • At Eternity's Gate
  • Avengers: Infinity War
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Shoplifters
  • Ralph Breaks the Internet
  • Bohemian Rhapsody
  • If Beale Street Could Talk
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Isle of Dogs
  • Avengers: Endgame
  • Joker
  • The Death of Stalin
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Mary Queen of Scots
  • Captain Marvel
  • A Star Is Born
  • Green Book
  • First Man
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Favourite
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Cold War
  • The Wife
  • Vice
  • Aquaman

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • So Long, My Son
  • Kumbalangi Nights
  • The Last Black Man in San Francisco
  • House of Hummingbird
  • Invisible Life
  • A Hidden Life
  • Super Deluxe
  • Uncut Gems

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more