Highest rated films

  • Soul

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Swallow

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • For Sama

    ★★★★

  • Circus of Books

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • 1917

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 89 Films logged
  • 7.4 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Toy Story 4

Jan 1

Last Film

Sound of Metal

Dec 28

Diary Milestones

The Assistant
50th Aug 5

Genres, countries & languages

Drama
47 films
Comedy
30 films
Fantasy
16 films
Family
15 films
Adventure
15 films
Documentary
14 films
Animation
13 films
Action
12 films
History
9 films
Romance
8 films
USA
71 films
UK
14 films
France
8 films
China
6 films
Spain
3 films
Canada
3 films
Brazil
2 films
Ireland
2 films
India
2 films
Qatar
1 film
English
77 films
French
4 films
Macedonian
1 film
Polish
1 film
Portuguese
1 film
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Arabic
1 film
Turkish
1 film
Hindi
1 film
Romance
Average 3.62
History
Average 3.56
War
Average 3.50
Music
Average 3.40
Documentary
Average 3.36
Drama
Average 3.11
Animation
Average 3.08
Comedy
Average 3.07
Crime
Average 3.00
Thriller
Average 3.00
France
Average 3.62
UK
Average 3.14
USA
Average 3.10
China
Average 2.83
French
Average 3.50
English
Average 3.13

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 18

Watchlist

Stars

Crew & studios

Jobjörn’s most liked review

The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

★★★★

Jag älskar courtroom dramas och tycker att detta är en bra sån. Det är såklart alltid kul när snuten framställs som svin och den radikala vänstern i positiv dager men ha klart för er att detta är en film för amerikanska liberaler. De deltagande organisationernas antikapitalistiska ideologi presenteras inte alls,…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Wonder Woman 1984
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

In Bed with Santa
Average weighted rating:

3.4

Films Jobjörn watched in 2020

  • Sound of Metal
  • Soul
  • Wonder Woman 1984
  • Swallow
  • Wolfwalkers
  • In Bed with Santa
  • Happiest Season
  • Greyhound
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Totally Under Control
  • Over the Moon
  • Ammonite
  • Arthur Christmas
  • Mank
  • The Forty-Year-Old Version
  • Feels Good Man
  • A Secret Love
  • My Octopus Teacher
  • On the Rocks
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • From Russia with Love
  • Kajillionaire
  • The Boys in the Band
  • The Trial of the Chicago 7
  • Shirley
  • The Surrogate
  • Mulan
  • The Bandit
  • Saint Frances
  • Extra Ordinary
  • Tenet
  • The Old Guard
  • On the Record
  • The Vast of Night
  • The King of Staten Island
  • Palm Springs
  • The Willoughbys
  • First Cow
  • Ad Astra
  • The Assistant
  • Emma.
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Sorry to Bother You
  • The Personal History of David Copperfield
  • Anand
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • The Half of It
  • Miss Juneteenth
  • Moana
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Hamilton
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Maleficent
  • Da 5 Bloods
  • Sonic the Hedgehog
  • To Be or Not to Be
  • Onward
  • Athlete A
  • Circus of Books
  • Fyre
  • Capernaum
  • A Brother’s Love
  • Give Me Liberty
  • For Sama
  • The Edge of Democracy
  • Corpus Christi
  • American Factory
  • Missing Link
  • 1917
  • Wild
  • Little Women
  • Frozen II
  • Harriet
  • Les Misérables
  • Honeyland
  • Pain and Glory
  • Jojo Rabbit
  • Judy
  • I Lost My Body
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Farewell
  • Knives Out
  • Rocketman
  • Klaus
  • Dolemite Is My Name
  • Ford v Ferrari
  • Toy Story 4

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Violet Evergarden: The Movie
  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection
  • Black Is King
  • Marona's Fantastic Tale
  • Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul
  • On-Gaku: Our Sound
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more