Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • The Outfit

    ★★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • Bullet Train

    ★★★

  • Elvis

    ★★★

  • Turning Red

    ★★★

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Encanto

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 32 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.6 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Don't Look Up

Jan 7

Last Film

Bullet Train

Dec 16

Genres, countries & languages

Action
12 films
Drama
11 films
Adventure
11 films
Comedy
9 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
6 films
Crime
5 films
Animation
5 films
Thriller
5 films
Mystery
4 films
USA
25 films
UK
7 films
Canada
4 films
Australia
3 films
India
2 films
France
1 film
Denmark
1 film
China
1 film
Japan
1 film
Norway
1 film
English
28 films
Norwegian
1 film
Russian
1 film
Tamil
1 film
Crime
Average 3.40
Thriller
Average 3.40
Mystery
Average 3.25
Comedy
Average 3.11
Animation
Average 3.00
Fantasy
Average 3.00
Family
Average 3.00
Action
Average 2.92
Adventure
Average 2.91
Drama
Average 2.91
Canada
Average 3.25
UK
Average 3.00
USA
Average 2.96
English
Average 2.96

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 2

Watchlist

Stars

Crew & studios

Jobjörn’s most liked review

The Batman

The Batman

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

”This city is afraid of me. I have seen its true face. The streets are extended gutters and the gutters are full of blood and when the drains finally scab over, all the vermin will drown. […] They had a choice, all of them. They could have followed in the footsteps…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Blonde
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Jai Bhim
Average weighted rating:

3.8

Films Jobjörn watched in 2022

  • Bullet Train
  • Jai Bhim
  • Blonde
  • Three Thousand Years of Longing
  • Elvis
  • Top Gun
  • The Outfit
  • Lightyear
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Everything Everywhere All at Once
  • Dersu Uzala
  • Pather Panchali
  • The Bad Guys
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • The Lighthouse
  • No Time to Die
  • The Adam Project
  • Cyrano
  • Last Night in Soho
  • The Batman
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Turning Red
  • Spider-Man: No Way Home
  • Licorice Pizza
  • Encanto
  • The Worst Person in the World
  • Belfast
  • The Power of the Dog
  • Don't Look Up

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Aftersun
  • THE FIRST SLAM DUNK
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Mars One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more