Highest rated films

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★

  • Killers of the Flower Moon

    ★★★★

  • The Creator

    ★★★★

  • Saltburn

    ★★★

  • Air

    ★★★

  • Napoleon

    ★★★

  • Maestro

    ★★★

  • Nimona

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 10 Films logged
  • 5 Average per month
  • 1.2 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Air

Jan 1

Last Film

Nimona

Feb 4

Genres, countries & languages

Drama
7 films
Adventure
3 films
Music
2 films
Animation
2 films
Action
2 films
History
2 films
Sci Fi
2 films
Thriller
1 film
Comedy
1 film
Fantasy
1 film
USA
9 films
UK
2 films
Canada
1 film
Germany
1 film
Japan
1 film
English
9 films
Japanese
1 film
Drama
Average 3.14
USA
Average 3.33
English
Average 3.33

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2024 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 0

Watchlist

Stars

Crew & studios

Jobjörn’s most liked review

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

★★★★

Så mycket bättre än alla ordinarie Marvel-filmer. Vem hade kunnat tro att Sony skulle leverera?

Delar av filmen är lite väääl blinkiga.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Across the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Napoleon
Average weighted rating:

3.0

Most popular

Saltburn
Average weighted rating:

3.5

Most obscure

The Color Purple
Average weighted rating:

3.6

Films Jobjörn watched in 2024

  • Nimona
  • Killers of the Flower Moon
  • The Creator
  • Napoleon
  • The Color Purple
  • Perfect Days
  • Maestro
  • Saltburn
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Air

World map

Highly rated films Jobjörn is yet to see

  • The Zone of Interest
  • Red Rooms
  • The Monk and the Gun
  • Bramayugam
  • The Master and Margarita
  • Inshallah a Boy
  • Manjummel Boys
  • Here

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more