Michael has logged 36 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Early Man

Early Man

2018
×
★★
Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pig Iron

Pig Iron

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
News from Home

News from Home

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Precarious Trajectories

Precarious Trajectories

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
36th Precinct

36th Precinct

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★½
Edit this entry  
08
Self-Criticism of a Bourgeois Dog

Self-Criticism of a Bourgeois Dog

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Love Punch

The Love Punch

2013
×
Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry