Michael has logged 40 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Classical Period

Classical Period

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Victory Day

Victory Day

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Yama – Attack to Attack

Yama – Attack to Attack

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
L. Cohen

L. Cohen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cinema Olanda Film

Cinema Olanda Film

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Two Basilicas

Two Basilicas

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Notes on an Appearance

Notes on an Appearance

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Bayna Hayakel Studio Baalbeck

Bayna Hayakel Studio Baalbeck

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
DUG

DUG

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Optimism

Optimism

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Cat's Bridge

The Cat's Bridge

1927
×
★★★
Edit this entry  
17
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dovlatov

Dovlatov

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Russa

Russa

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Alma Bandida

Alma Bandida

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wild Relatives

Wild Relatives

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Inland Sea

Inland Sea

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Interchange

Interchange

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Classical Period

Classical Period

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Grass

Grass

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Waldheim Waltz

The Waldheim Waltz

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rules of Engagement

Rules of Engagement

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
SYSTEM

SYSTEM

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
REMAKE

REMAKE

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Case

The Case

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
In Waiting

In Waiting

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Winchester

Winchester

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry