Michael has logged 49 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
29
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Vital

Vital

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Orly

Orly

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★½
Edit this entry  
24
Waiting

Waiting

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Benjamin

Benjamin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Expression of Hands

The Expression of Hands

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Paradise Alley

Paradise Alley

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
78 Tours

78 Tours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Walking

Walking

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Perfect Human

The Perfect Human

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★
Edit this entry  
17
The Girl Chewing Gum

The Girl Chewing Gum

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Tenderness and the Third Person

Tenderness and the Third Person

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Edit this entry  
04
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Yella

Yella

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ghosts

Ghosts

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wolfsburg

Wolfsburg

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Edit this entry