Sort by

Michael has logged 60 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Road

Road

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Miners' Picnic

The Miners' Picnic

1960
×
★★★
Edit this entry  
28
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cargo 200

Cargo 200

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Autumn Days

Autumn Days

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Uppland

Uppland

2018
×
Edit this entry  
23
The Green Serpent - of vodka, men and distilled dreams

The Green Serpent - of vodka, men and distilled dreams

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
No Form

No Form

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Manuel

Manuel

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lemonade

Lemonade

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Disintegration 93-96

Disintegration 93-96

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Los Angeles Red Squad: The Communist Situation in California

Los Angeles Red Squad: The Communist Situation in California

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
An Injury to One

An Injury to One

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Last Days

Last Days

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★
Edit this entry  
12
The Weight of Water

The Weight of Water

2000
×
Edit this entry  
11
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
10
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
The Fog of Srebrenica

The Fog of Srebrenica

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Elegy

Elegy

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Phantom Ride Phantom

Phantom Ride Phantom

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Forest Paths (forget Heidegger)

Forest Paths (forget Heidegger)

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Ride Like Lightning, Crash Like Thunder

Ride Like Lightning, Crash Like Thunder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Art and Theft

Art and Theft

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Flame

Flame

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Government House

Government House

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Donbass

Donbass

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Zama

Zama

2017
×
★★½
Edit this entry