Sort by

Michael has logged 48 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★½
Edit this entry  
28
Home of the Resistance

Home of the Resistance

2018
×
Edit this entry  
28
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hottest Summer Days

Hottest Summer Days

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lovetts

The Lovetts

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Week with Azar

A Week with Azar

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Universal Sun

Universal Sun

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Balkan Falcon - Anti-Nuclear Demonstrations in Ljubljana

The Balkan Falcon - Anti-Nuclear Demonstrations in Ljubljana

1968
×
Edit this entry  
21
Afternoon (Rifle)

Afternoon (Rifle)

1968
×
★★★½
Edit this entry  
21
Student Demonstrations on 6 June 1968 in Ljubljana

Student Demonstrations on 6 June 1968 in Ljubljana

1968
×
Edit this entry  
21
Yugoslav Newsreels No. 24

Yugoslav Newsreels No. 24

1968
×
Edit this entry  
21
Tomorrow's Delo

Tomorrow's Delo

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jugoslavija za mlade

Jugoslavija za mlade

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Assunta

Assunta

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
School

School

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Spreading the Seeds

Spreading the Seeds

2017
×
Edit this entry  
20
Nature_Nature

Nature_Nature

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
I'll Probably Never See You Again

I'll Probably Never See You Again

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Dance of Love

The Dance of Love

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Welcome.

The Welcome.

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Box

The Box

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Broomshakalaka

Broomshakalaka

2013
×
½
Edit this entry  
20
A Gentle Night

A Gentle Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hairat

Hairat

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love

Love

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Tomorrow's Delo

Tomorrow's Delo

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★½
Edit this entry  
11
Fast Hands

Fast Hands

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Site

The Site

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
The Murals

The Murals

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
17 Monuments

17 Monuments

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Retribution

Retribution

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
The Paradise Run

The Paradise Run

1976
×
★★★
Edit this entry  
07
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Men Don't Cry

Men Don't Cry

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Serpent's Path

Serpent's Path

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
City of Hope

City of Hope

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Beloved Enemy

Beloved Enemy

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Whisky Galore!

Whisky Galore!

1949
×
★★★½
Edit this entry  
02
Psy-Warriors

Psy-Warriors

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Pretty Far from Okay

Pretty Far from Okay

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★
Edit this entry