Sort by

Michael has logged 55 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Canadian Pacific II

Canadian Pacific II

1975
×
Edit this entry  
27
Canadian Pacific I

Canadian Pacific I

1974
×
Edit this entry  
27
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dance

The Dance

1970
×
Edit this entry  
26
Blue Movie

Blue Movie

1970
×
Edit this entry  
26
Narrows Inlet

Narrows Inlet

1980
×
Edit this entry  
26
Landscape

Landscape

1969
×
Edit this entry  
26
Fajr

Fajr

2017
×
Edit this entry  
26
Surfacing on the Thames

Surfacing on the Thames

1970
×
Edit this entry  
24
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Gypsy

Gypsy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Erased,___Ascent of the Invisible

Erased,___Ascent of the Invisible

2018
×
Edit this entry  
21
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chances Are

Chances Are

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Second Time Around

Second Time Around

2018
×
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gulyabani

Gulyabani

2018
×
Edit this entry  
14
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Two

Two

2018
×
Edit this entry  
14
As Water Is In Water

As Water Is In Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Make Me Up

Make Me Up

2018
×
Edit this entry  
13
5/62: People Looking out of the Window, Trash, etc.

5/62: People Looking out of the Window, Trash, etc.

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
4/61: Walls Pos.-Neg. and Way

4/61: Walls Pos.-Neg. and Way

1961
×
★★★
Edit this entry  
13
3/60: Trees in Autumn

3/60: Trees in Autumn

1960
×
★★★½
Edit this entry  
13
2/60: 48 Heads from the Szondi-Test

2/60: 48 Heads from the Szondi-Test

1960
×
★★★½
Edit this entry  
13
1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1957
×
★★½
Edit this entry  
09
Shibuya - Tokyo

Shibuya - Tokyo

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo-Ebisu

Tokyo-Ebisu

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Apollo

Apollo

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Manhattan One Two Three Four

Manhattan One Two Three Four

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ten Mornings Ten Evenings and One Horizon

Ten Mornings Ten Evenings and One Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eraser

Eraser

1996
×
★★½
Edit this entry  
08
Altiplano

Altiplano

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Am Wrath

I Am Wrath

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bless the Child

Bless the Child

2000
×
★★
Edit this entry  
06
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Edit this entry  
05
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★
Edit this entry