Sort by

jocelyn has logged 40 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dream of Light

Dream of Light

1992
×
Edit this entry  
29
Tiger King

Tiger King

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everybody’s Everything

Everybody’s Everything

2019
×
Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
Edit this entry  
22
Frida

Frida

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Edit this entry  
20
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pale Horse

The Pale Horse

2020
×
Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Burger

Good Burger

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
Edit this entry  
07
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry