Sort by

jocelyn has logged 189 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swimfan

Swimfan

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★½
Edit this entry  
27
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read prior review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
19
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Edit this entry  
06
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
Seance

Seance

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Superhost

Superhost

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
28
Parents

Parents

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Aquaslash

Aquaslash

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Mayor Pete

Mayor Pete

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sinister

Sinister

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Edit this entry