Sort by

jocey has logged 168 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The National Parks: America's Best Idea

The National Parks: America's Best Idea

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King

The King

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ronnie and Julie

Ronnie and Julie

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shutter

Shutter

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Hawaii

Blue Hawaii

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★
Edit this entry  
30
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry