Sort by

jocey has logged 129 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Read the review Edit this entry  
30
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Lost Cinemas of Greater Des Moines

Lost Cinemas of Greater Des Moines

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funny People

Funny People

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Music Box

The Music Box

1932
×
Edit this entry  
01
Minions

Minions

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raise Your Voice

Raise Your Voice

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry