Sort by

jocie has logged 159 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
26
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Edit this entry  
31
A Man and a Woman

A Man and a Woman

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
24
Dr. No

Dr. No

1962
×
Edit this entry  
19
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kate

Kate

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Moon

Moon

2009
×
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
16
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Edit this entry