Joseph has logged 32 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Icarus

Icarus

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
12
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★½
Read the review Edit this entry