RSS feed for Joseph

Joseph has written 125 reviews for films during 2019.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    No thoughts head empty

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    I thought the non-linear structure worked mostly brilliantly and brought a fresh perspective to the story but I almost wish it had just progressed chronologically so we could just live these lives with these great characters. Also thought it undermined the tragedy of the big character death a tiny bit. Otherwise a pretty flawless film imo

  • A Hidden Life

    A Hidden Life

    ★★★★

    Perhaps a bit too indulgent and almost loses steam for me whenever it slips into a “character-says-prayer-to-God-for-strength” montage (which is fairly often), this is still a stunning and essential film. This is now the film of 2019 to beat for “how hard and often can this make Joe cry?”

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★½

    Elizabeth Moss      Lupita Nyong’o
                               🤝
    Giving a masterful, all-timer, best-
    of-the-year-level performance that
    will get completely snubbed by 
              major awards shows

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★★

    As I’m sitting here, tears streaming down my face, I can’t help but be reminded of Scorsese’s words when discussing cinema in relation to M*rvel movies (I know we’re all sick of that fucking discourse but hear me out): “human beings trying to convey emotional, psychological experiences to another human being.” 

    Films like this are what Scorsese was talking about. Films like this are why cinema is the greatest art form. What cinema is made for. As a white man…

  • The Souvenir

    The Souvenir

    ★★★½

    Idk it’s fine. I admired it more than I actually enjoyed it- I found it relentlessly boring. I do feel like it’s a matter of personal distaste- I can’t deny that it’s excellent filmmaking.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    You’re arguing about whether or not the argument scene is good, I am crying over Adam Driver singing Being Alive, we are not the same

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    God Pacino
    God Pesci
    God De Niro
    Goddess Schoonmaker
    God Scorsese

    As those we care about disappear into eternity, all we are left with as we come face to face with our own mortality is the monumental weight of the decisions we’ve made. We have to make it count. It’s what it is. 

    Very late to the party on this so everything to be said about it has already been said. It’s just so insane to me that Martin Scorsese is a whole 77 years old at the tail end of a five-decade-and-still-going career and STILL making god-tier classics. What a fucking legend.

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★½

    An unflinching examination of how repressed trauma shapes us and a hopeful ode to the possibility of healing, this film is also a compelling case for the power of cinema as therapy, for both artist and audience, as an emotional salve that can soothe and heal our deepest, most bitterly painful wounds. Incredible. I want to give Shia LaBeouf a hug.

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

    Marielle Heller is the only one allowed to do biopics from now on

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★½

    LAURA DERN’S ENTRANCE AHHH THAT’S CINEMA

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★

    A wonderfully acted, masterfully directed film that would be a heartbreaking masterpiece if the central romance was actually developed whatsoever. Still, the craft on display is awe-inspiring- every shot is perfect and this is some of the best directing I’ve ever seen. I just wish Pawlikowski had taken the time and care to build the romantic connection between his main characters beyond like one scene.