RSS feed for Joseph
  • Silence

    Silence

    ★★★★½

    I pray but I am lost. Am I just praying to silence?”


    Inarguably a masterpiece that makes some choices I don’t necessarily love, but the strength and conviction of these choices give them their own special merit. Andrew Garfield never fails to wreck my heart

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    This right here is the land of opportunity. This is America. This is my home! The show goes on!” 


    I feel so gross after watching this film lmao but that just means that it succeeds in telling its story. Way to go Marty!

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★

    I don’t want to be a product of my environment. I want my environment to be a product of me.” 


    Where is the rat now? I hope it’s doing ok

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★½

    All we did is survive.” 
    “That’s enough.” 


    Pure cinema. Possibly Nolan’s best

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★

    We've always defined ourselves by the ability to overcome the impossible. And we count these moments. These moments when we dare to aim higher, to break barriers, to reach for the stars, to make the unknown known. We count these moments as our proudest achievements. But we lost all that. Or perhaps we've just forgotten that we are still pioneers. And we've barely begun. And that our greatest accomplishments cannot be behind us, that our destiny lies above us.”


    What…

  • Inception

    Inception

    ★★★★

    An idea is like a virus. Resilient, highly contagious. The smallest seed of an idea can grow. It can grow to define or destroy you.”


    Seeing this film in theaters when I was 12 was like discovering an entirely new world. I can see its faults much more clearly now but this film will always hold a special place in my heart and is one of the great blockbusters of our time

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★

    Oh, you think darkness is your ally. But you merely adopted the dark. I was born in it, molded by it. I didn’t see the light until I was already a man. By then it was nothing to me but BLINDING.”


    Nolan’s worst film ???

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★

    You see, their morals, their code? It’s a bad joke. Dropped at the first sign of trouble. They’re only as good as the world allows them to be.” 


    A CBM so good that it might almost pass off as one of the great films of the 21st century

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★★½

    But it’s not who you are underneath, it’s what you do that defines you.” 


    The film that, along with its sequels, ushered in a new wave of pseudo-intellectualism in superhero cinema and we are both better and worse off for it. A pretty damn good movie tho

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    Chihiro, huh? Her real name’s Chihiro? Can’t beat the power of love.” 


    Tbh never related to a character more than No Face

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★★

    Joe, wake up. It’s a beautiful day.” 


    A film that deepens and improves upon every rewatch. What Lynne Ramsay does here is remarkable

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★

    But maybe everyone’s a little bit ugly. Maybe we’re all just ugly, dying sacks of shit, and maybe all it’ll take is one person to just be okay with that, and then the whole world will be dancing and singing and farting, and everyone will feel a little bit less alone.” 


    Didn’t expect a film where Harry Potter plays a farting corpse to make me cry but... here we are