RSS feed for Joseph
  • Once Upon a Time in the West

    Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

    I like my westerns how I like my pasta 

    spaghetti

  • Starship Troopers

    Starship Troopers

    ★★★★★

    is there a single director alive who can do satire like Paul Verhoeven? I think not! this is perhaps the greatest film about the military industrial complex i’ve seen, because of the simple fact that it’s perhaps the only one that truly understands how grotesque and silly it all is. Verhoeven is quickly becoming one of my very favorites. yay fascism!

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★★

    God Verhoeven.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    Extended Edition

    fucking unreal on the big screen. as if I was seeing it for the first time. also, I think I am officially an extended edition convert. the story feels just that much more complete, filling in blanks I had never even thought about. It genuinely astonishes me that not only did these films get made, but that they also turned out this fucking good. love love love

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

    Extended Edition

    “So much death. What can men do against such reckless hate?”

    I can’t say I have a true “favorite” of this trilogy, because I view it all as one massive epic that gels together almost seamlessly. That being said, I think this one is by far the “weakest” of the trilogy, although that really isn’t saying much when they all rule so hard. My main issue with this one I think simply lies in some of its pacing…

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    got to see it on the big screen 

    capitalism begets death 

    chomp chomp

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    Extended Edition

    Considering how much I love these films, I really should have seen the extended editions by now. Alas, I only have so much time on my hands. However, today I discovered that my local multiplex has opened back up and, in lieu of new releases, is screening popular classic films, including the extended editions of this trilogy. So of course I had to risk going to the theater. 

    It’s always been a dream/fantasy/wish of mine to see these…

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★½

    oh... oh my fucking god

  • Hamilton

    Hamilton

    ★½

    several things are true about this musical: 

    1. the music unfortunately fucking SLAPS. 

    2. the show is also unfortunately brilliantly staged, choreographed, and acted. 

    3. Lin-Manuel Miranda should be jailed. 

    4. this show has done tremendous things for representation in a remarkably white-dominated industry, and also does something very interesting in reclaiming history for the minorities that are constantly erased from that same history. 

    5. the show, regardless of all these good things, is ultimately revisionist, sugarcoated faux-progressive diversity porn…

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    nope I am not okay no I am not okay at all 

    been a while since I revisited this. still one of the most achingly, devastatingly beautiful films I’ve ever seen.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    I like this because it portrays the American West as the cesspool of greed and brutality it was <3 also Ennio Morricone’s score, what a legend

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    greatest movie of all time I think