RSS feed for Joseph

Joseph has written 19 reviews for films rated ★★★½ .

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★½

    Popstar’s blueprint

  • Death Race 2000

    Death Race 2000

    ★★★½

    holy shit this rules lmao

  • Hale County This Morning, This Evening

    Hale County This Morning, This Evening

    ★★★½

    less documentary than tone poem, it somewhat fails to gel together cohesively enough to really say anything, but it is nevertheless a stunningly shot and edited borderline impressionistic portrait of modern Black identity.

  • Blindspotting

    Blindspotting

    ★★★½

    undermined a bit by its humor and by tonal messiness, but when it gathers its focus and digs into the layers of its subject matter, it’s some really powerful shit. as a criticism of allyship via appropriation and as an examination of how our perceptions and subconscious prejudices can trap those who desperately need our understanding, it’s essential.

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★½

    works best as an action thriller taken at face value, works less when you give its ham-fisted metaphor any thought, although the concept and execution is undoubtedly pretty fun and interesting. also I was genuinely taken aback by how good Chris Evans actually was in this. get this man some better projects

  • The Peanut Butter Falcon

    The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

    saccharine sweet, light, and aggressively indie. adored it for a bit but it grew tiresome fairly quickly. always love me some shia tho and Zack Gottsagen is a delightful revelation.

  • Contagion

    Contagion

    ★★★½

    dramatized enough to work as thrilling escapism, realistic enough to be terrifying- and, as we all now know, prophetic. hearing characters talk about social distancing, the dangers of touching your face, hearing phrases like “novel virus,” seeing people raid grocery stores- these things all almost felt oddly meta viewing them in a world that increasingly feels like a disaster movie made by one of cinema’s most twisted directors. its greatest weaknesses are also its strengths: it’s cold, disjointed, apathetic, chaotic,…

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    every comic book movie needs psychopathic Ewan McGregor

  • Always in Season

    Always in Season

    ★★★½

    Always in Season, a documentary film directed by Jacqueline Olive, screened at the Tower Theatre in Salt Lake City, Utah on January 31, 2019, followed by a brief Q & A session with Olive herself. The film examines the U.S. culture of lynching and documents the family of Lennon Lacy, a 17-year-old African-American teen who was found hanging from a swing set in rural North Carolina in 2014. While this serves as the film’s primary narrative thread, the film also follows…

  • The Souvenir

    The Souvenir

    ★★★½

    Idk it’s fine. I admired it more than I actually enjoyed it- I found it relentlessly boring. I do feel like it’s a matter of personal distaste- I can’t deny that it’s excellent filmmaking.

  • It

    It

    ★★★½

    You punched me, made me walk through shitty water, dragged me through a crackhouse... and now I’m gonna have to kill this fucking clown.” - best fist-pump line in all of modern cinema I think

  • Mission: Impossible III

    Mission: Impossible III

    ★★★½

    Discovered this was on Amazon Prime and felt it was due for a rewatch and damn I forgot how solid this is. Aside from the annoying Instagram filter color palette and sometimes excessive cutting and shaky cam - that first Berlin set piece especially nearly gave me an anneurism - this is a riveting action thriller that had me on the edge of my seat- or rather, couch-even having seen it before. 

    Side note(s): 
    1. It’s insane how PSH was…