RSS feed for Joseph

Joseph has written 51 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

    there are action sequences, and there are ACTION SEQUENCES.

  • Love Streams

    Love Streams

    ★★★★½

    love as a “continuous stream,” as an undercurrent guiding all, as an ever-present force lurking under every mistake, shortcoming, and hurt. if it IS a continuous stream, too often we build our dams to quell its flow- this film examines the cost, the worth; ponders how and if it’s possible to break down these barriers- to let the stream loose and glide along in its current. Cassavetes and Rowlands are electric. script is superb. will absolutely be diving into more of Cassavetes’ work very soon.

  • Clue

    Clue

    ★★★★½

    my favorite piece of communist propaganda

  • Point Break

    Point Break

    ★★★★½

    “I know, Johnny. I know you want me so bad it’s like acid in your mouth.” 

    homoerotic action thriller with surfing, skydiving, and beach bro Patrick Swayze is the perfect niche of film I never knew I needed so badly.

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★½

    I know it’s kind of old news at this point because everyone talks about it but it’s been quite a while since I’ve been blown away by something in a film like I was by the long take near the end of this one. the kind of filmmaking that makes you wonder just how in the fuck they did that.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

    Extended Edition

    “So much death. What can men do against such reckless hate?”

    I can’t say I have a true “favorite” of this trilogy, because I view it all as one massive epic that gels together almost seamlessly. That being said, I think this one is by far the “weakest” of the trilogy, although that really isn’t saying much when they all rule so hard. My main issue with this one I think simply lies in some of its pacing…

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★½

    oh... oh my fucking god

  • I Am Not Your Negro

    I Am Not Your Negro

    ★★★★½

    I feel like there’s not much I can or should say about this film, being a white man. But it is essential. In every sense of the word. By juxtaposing the experiences of the Black population in the historical period of the Civil Rights Movement with modern day footage of the Black Lives Matter movement, it tears apart completely the facade of modern tranquility, progressivism, and equality, and forces- demands- the viewer to re-examine their own history, identity, and experience.…

  • Malcolm X

    Malcolm X

    ★★★★½

    goddamn this whips so much ass!!!

  • Wendy and Lucy

    Wendy and Lucy

    ★★★★½

    :(

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★½

    a wonderful mess. bill murray has a warm sadness about him that makes him perfect for any and every Wes Anderson film. it’s easy to see why they collaborate so often. 

    This is an adventure. 

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★★½

    Your mother sucks cocks in hell