RSS feed for Joseph

Joseph has written 54 reviews for films rated ★★★★ .

  • Police Story

    Police Story

    ★★★★

    pretty much just a perfect action movie. nothing more, nothing less. the fight choreography is unreal and Jackie Chan is a madman. that’s all there really is to say.

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★

    much love this Father’s Day to those whose fathers have given them mostly pain.

  • LA 92

    LA 92

    ★★★★

    history shows us the future.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★

    holy shit PTA must have been on so much coke in the 90s

  • Escape from New York

    Escape from New York

    ★★★★

    bonkers 80s sci-fi dystopias just hit different, man. I couldn’t help but be reminded of Robocop, a film I also watched earlier this same day. in the same way that Robocop serves as satire of police militarization, consumerism, and so many other things, this film seems to want to take aim at the prison industrial complex and, as one character puts it, the “racist imperialist police state.” the film transposes said complex by transforming Manhattan Island, via gorgeous production design,…

  • Blow-Up

    Blow-Up

    ★★★★

    e n n u i

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★

    like it less each time. so aggressively twee that it’s the only one in Wes’ filmography that almost feels like self-parody. and yet- still delightful!

  • Green Room

    Green Room

    ★★★★

    movies are at their best when white nationalists are being brutally murdered imo

  • Le Samouraï

    Le Samouraï

    ★★★★

    you know those films that you recognize are objectively fantastic, that you wish you loved, that just don’t quite do it for you, for whatever unknown reason? yeah this is one of those for me. idk man. wanted to love it

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★★★

    one of the most brilliantly tense climaxes i’ve ever seen

  • One Cut of the Dead

    One Cut of the Dead

    ★★★★

    absolutely fucking DELIGHTFUL

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★★★

    La La Land found dead in a ditch