RSS feed for Joseph

Joseph has written 107 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    last night I got drunk and went absolutely feral to this film and forgot to log it, anyway greatest film of all time

  • Amadeus

    Amadeus

    ★★★★★

    as a mediocrity this film made me feel seen ❤️

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    or, as I like to call it, American.

  • Terminator 2: Judgment Day

    Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

    it’s pretty rare to see an action blockbuster that manages to balance heart, brains, emotion, craft, and sheer high octane thrills perfectly. when you do, it looks like this.

  • Pierrot le Fou

    Pierrot le Fou

    ★★★★★

    ennui! romance! adventure! hitmen! politics! random fourth wall breaking and deconstruction of narrative convention! music! poetry! life! just go with it! pure and boisterously creative cinema. in our attempts to free ourselves from society’s cages, to live- via creating, running away, loving- we find ourselves trapped yet again in new ones of our own making. so what’s the solution? who fucking knows? all I know is this is kino

  • The Age of Innocence

    The Age of Innocence

    ★★★★★

    I like movies where hot rich people are horny and miserable

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    a romance of small, fleeting gestures, knowing glances, feelings of incendiary discovery, that builds with each touch, look, gesture, shot, and line of dialogue to create a romantic tension so palpable it felt as if my entire body was aflame. heart-stopping, astounding, transcendent.

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    watched it with my father who hadn’t seen it. normally he and the rest of my family have pretty awful taste, but within the first few minutes when Jonny Greenwood’s unsettling score kicked in he was like “well this has me interested.” anyway he stayed riveted, even checking if *I* had fallen asleep when normally it’s the opposite, and he ended up loving it. that’s the power of a great film, folks. :)

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★★

    can’t think of a single line of dialogue in any other film I’ve seen that has put me so immediately on edge like “not many people have basements in California.” 

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★★

    just impeccable. deconstructs the modern American political mythos to its bare bones of corruption and violence and sets it at a direct intersection with the craft of American filmmaking, becoming in its own way an interrogation of American art’s cultural relationship to this corruption and violence, pressing the question of its value and its capacity to be used to decipher and make sense of it all. if it didn’t work so well as its own tight, self-contained thriller, I’d be…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    hnhngnnehatfhfjtjjdkLlfhhagd

  • My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho

    ★★★★★

    my heart it hurts