Sort by

Joe has logged 731 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
Performance

Performance

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★
Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Thing

Sweet Thing

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
Click & Collect

Click & Collect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Surrogate

The Surrogate

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Filmmaker's House

The Filmmaker's House

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Rose Plays Julie

Rose Plays Julie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tove

Tove

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bones

The Bones

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Azor

Azor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nowhere Special

Nowhere Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Junior

Junior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry