Sort by

Jasper has logged 237 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Respite

Respite

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
What Scoundrels Men Are!

What Scoundrels Men Are!

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Capture of Roma

The Capture of Roma

1905
×
Read the review Edit this entry  
02
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aspromonte: Land of The Forgotten

Aspromonte: Land of The Forgotten

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nice : panorama sur la ligne de Beaulieu à Monaco, I

Nice : panorama sur la ligne de Beaulieu à Monaco, I

1900
×
Read the review Edit this entry  
18
Liverpool, panorama pris du chemin de fer électrique, I

Liverpool, panorama pris du chemin de fer électrique, I

1897
×
Edit this entry  
18
Tron

Tron

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
Edit this entry  
13
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
Edit this entry  
13
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
Edit this entry  
12
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
Edit this entry  
11
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry