Jeremy has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry