Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Pro-Life

Pro-Life

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Edit this entry  
07
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
06
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Edit this entry  
13
Domino

Domino

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Black Friday

Black Friday

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Edit this entry  
27
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
15
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
Edit this entry