Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Cyclone

Cyclone

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Slave of the Cannibal God

Slave of the Cannibal God

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Man from Deep River

Man from Deep River

1972
×
Read the review Edit this entry  
07
It's Never Too Late to Mend

It's Never Too Late to Mend

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead Men Walk

Dead Men Walk

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Asphyx

The Asphyx

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terror in the Wax Museum

Terror in the Wax Museum

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mary

Mary

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Man of a Thousand Faces

Man of a Thousand Faces

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of Terror

Night of Terror

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Hercules in New York

Hercules in New York

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Ape Man

Return of the Ape Man

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Death Kiss

The Death Kiss

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Monster Maker

The Monster Maker

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Monster Walks

The Monster Walks

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Invisible Man's Revenge

The Invisible Man's Revenge

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Invisible Ghost

Invisible Ghost

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man with Nine Lives

The Man with Nine Lives

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Voodoo Man

Voodoo Man

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Q

Q

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gamera vs. Barugon

Gamera vs. Barugon

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gamera

Gamera

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gorgo

Gorgo

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
Read the review Edit this entry  
15
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shock

Shock

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Session 9

Session 9

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry