• Phantom of the Opera

    ★★★

  • Dead Men Walk

    ★★★½

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★★

  • Bowery at Midnight

    ★★★

  • The Mummy's Tomb

    ★★★

  • The Boogie Man Will Get You

    ★★★

  • Invisible Agent

    ★★½

  • Holiday Inn

    ★★★½

  • The Corpse Vanishes

    ★★★★

  • Saboteur

    ★★★★★

  • The Ghost of Frankenstein

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★★★

  • Suspicion

    ★★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★

  • Invisible Ghost

    ★★★

  • Man Made Monster

    ★★★

  • The Invisible Woman

    ★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★★

  • The Devil Bat

    ★★★½

  • The Ape

    ★★★★

  • The Mummy's Hand

    ★★★★★

  • The Man with Nine Lives

    ★★★½

  • Black Friday

    ★★★½

  • The Invisible Man Returns

    ★★★★

  • Of Mice and Men

    ★★★★★

  • Tower of London

    ★★★½

  • The Dark Eyes of London

    ★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Man They Could Not Hang

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Gorilla

    ★★½

  • Son of Frankenstein

    ★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★★

  • It's Never Too Late to Mend

    ★★★★★

  • Revolt of the Zombies

  • Dracula's Daughter

    ★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★½

  • Little Nobody

    ★★★★★

  • The Invisible Ray

    ★★★★

  • Scrooge

    ★★★½

  • The Raven

    ★★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • Werewolf of London

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • Betty Boop in Poor Cinderella

    ★★★★★

  • The Black Cat

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Snow-White

    ★★★★

  • The Ghoul

    ★★★★★

  • Night of Terror

    ★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Mystery of the Wax Museum

    ★★★★½

  • The Vampire Bat

    ★★★★

  • Island of Lost Souls

    ★★★½

  • The Death Kiss

    ★★★½

  • The Old Dark House

    ★★★★★

  • White Zombie

    ★★★★★

  • Vampyr

    ★★★★★

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • The Monster Walks

    ★★½

  • The Mummy

    ★★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • M

    ★★★★

  • Drácula

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★★

  • The Bat Whispers

    ★★★★★