• Cyclone

    Cyclone

    ★★★½

    Cyclone has been on my radar for so many years. Maybe most of my life now I think about it. After seeing Jaws at age 3, I've been on a quest to see as many shark movies as possible. Initially it was my number 1 most desired to watch until one day I found out Cyclone isn't really a shark film. My interest then waned.

    Over a decade later, the film came back in to my mind and the plot…

  • Slave of the Cannibal God

    Slave of the Cannibal God

    ★★★

    The first hour of this was REALLY good! I was digging it. However the final half hour is reaaaaaally dull, the whole thing ground to a halt, which is odd because that's when all the cannibal shit starts happening.

    I need me more cannibal films! The itch hasn't been satisfactorily scratched yet.

  • Man from Deep River

    Man from Deep River

    Film's shit

  • It's Never Too Late to Mend

    It's Never Too Late to Mend

    ★★★★★

    Holy fucking shit... This obscure film is an absolute fucking masterpiece! Really ballsy and Tod Slaughter is wonderful as a complete and utter nasty bastard who gets off on making prisoners suffer.

    I think Tod Slaughter is pretty great and I've only seen two of his films. Christ this was wonderful.

    To anybody reading this, this is free on Amazon Prime. Please just go and watch it if you get an hour spare... I'm so surprised at the obscurity of this. Sure it's low budget but this is some ambitiously dark and morbid storytelling.

    Seriously impressed with this one.

  • Dead Men Walk

    Dead Men Walk

    ★★★½

    I love 30s/40s/50s schlock!!! Plus this one has Dwight Frye in it playing basically Renfield again which I DIG!!

    Just having one of those moments where I'm glad films like this exist. They rarely score above a 4 from me, but hardly ever below a 3. They're just calming, atmospheric little movies that remind me of a simpler time. And there's something about them trying to replicate the greats that if anything, give them a passion and a charm that…

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    Fuck me the 4K looks stunning

  • Scent of a Woman

    Scent of a Woman

    ★★★★★

    My annual watch of this absolute masterpiece with the bird... I think she liked it! Fingers crossed

  • The Asphyx

    The Asphyx

    ★★★

    Terence Fisher should have directed

  • Terror in the Wax Museum

    Terror in the Wax Museum

    ★★½

    Needs more John Carradine

  • The Abominable Snowman

    The Abominable Snowman

    ★★★★

    I dug this one a lot more than I thought I would tbh. Peter Cushing is on top form as usual and the location shooting is absolutely stunning from start to finish.

    Plus the absence of a score at various points throughout the film where usually in a film from this time period, an orchestra would be losing their shit, really enhanced the tension in a lot of scenes.

  • Manhattan Baby

    Manhattan Baby

    ★½

    I wanted to fucking love this movie man, what the fuck was this. You think when it's Fulci directing a film set for the majority of it's runtime in New York City, that maybe it'd have something going for it... Twice he's managed to fuck it up. New York Ripper sucked and so did this one. Maybe he isn't as flawless at picking up on that NYC vibe as I initially thought. Although NYR accomplished it far better in that…

  • I Confess

    I Confess

    ★★★

    Time to get some 'Cock squeezed in for the Halloween binge and this one has been on my watch pile for the longest time! It felt good to finally see one of Hitch's more forgotten works which are usually a pleasant surprise for me.

    I Confess isn't a surprise nor is it a disappointment. Besides a few moments of greatness, this one is just kind of there. It's still high quality film making by the master of suspense, but next…