Sort by

Joel has logged 95 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hanukkah on Rye

Hanukkah on Rye

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fireplace 4K: Classic Crackling Fireplace from Fireplace for Your Home

Fireplace 4K: Classic Crackling Fireplace from Fireplace for Your Home

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Darkplace Illuminatum

Darkplace Illuminatum

2006
×
Read prior review Edit this entry  
20
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
On Tiptoe: Gentle Steps to Freedom

On Tiptoe: Gentle Steps to Freedom

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside the Mind of a Cat

Inside the Mind of a Cat

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Persuasion

Persuasion

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry