Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Play House

The Play House

1921
×
★★★½
Edit this entry  
27
Let the Fire Burn

Let the Fire Burn

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★½
Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★
Edit this entry  
14
Sator

Sator

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
09
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Beloved

Beloved

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
Manticore

Manticore

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
De Humani Corporis Fabrica

De Humani Corporis Fabrica

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ever Deadly

Ever Deadly

2022
×
★★★★
Edit this entry