Sort by

joelelliott has logged 245 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death and Transfiguration

Death and Transfiguration

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Finch

Finch

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
Edit this entry  
20
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Children

Children

1976
×
★★½
Edit this entry  
15
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
13
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
Edit this entry  
07
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psychomagic, a Healing Art

Psychomagic, a Healing Art

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
28
Go West

Go West

1923
×
Read the review Edit this entry  
26
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
We Need to Talk About A.I

We Need to Talk About A.I

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Donny The Drone

Donny The Drone

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
18
There's No Place Like This Place, Anyplace

There's No Place Like This Place, Anyplace

2020
×
Edit this entry  
18
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pharma Bro

Pharma Bro

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Magnitude of All Things

The Magnitude of All Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry