Joelman750 has logged 164 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Hellraiser: Judgment

Hellraiser: Judgment

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strange Magic

Strange Magic

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Horror Show

The Horror Show

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry