Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Night Beat

Night Beat

1947
×
★★½
Edit this entry  
18
Charlie McCarthy, Detective

Charlie McCarthy, Detective

1939
×
★★½
Edit this entry  
17
This Side of the Law

This Side of the Law

1950
×
★★½
Edit this entry  
17
Thunder in Carolina

Thunder in Carolina

1960
×
★½
Edit this entry  
17
Mitchell

Mitchell

1975
×
★★
Edit this entry  
17
Perfect Friday

Perfect Friday

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lilli Marlene

Lilli Marlene

1950
×
★★
Edit this entry  
17
Destination Inner Space

Destination Inner Space

1966
×
★★
Edit this entry  
16
Casablanca Express

Casablanca Express

1989
×
★★
Edit this entry  
16
Raw Nerve

Raw Nerve

1991
×
Read the review Edit this entry  
16
The Last Alarm

The Last Alarm

1940
×
★★
Edit this entry  
16
Tarzan and the Green Goddess

Tarzan and the Green Goddess

1938
×
★★½
Edit this entry  
16
San Antone

San Antone

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Policy Girl

The Policy Girl

1934
×
★★
Edit this entry  
16
Day of the Assassin

Day of the Assassin

1979
×
★★
Edit this entry  
16
The Anvil Chorus Girl

The Anvil Chorus Girl

1944
×
★★½
Edit this entry  
16
The Discontented Canary

The Discontented Canary

1934
×
★★½
Edit this entry  
16
Film Fun

Film Fun

1955
×
★★½
Edit this entry  
15
I am the Night - Color Me Black

I am the Night - Color Me Black

×
★★★
Edit this entry  
15
Arizona Bound

Arizona Bound

1941
×
★½
Edit this entry  
15
Cry of the Hunted

Cry of the Hunted

1953
×
★★½
Edit this entry  
15
Rocketship X-M

Rocketship X-M

1950
×
★★
Edit this entry  
15
Late Bloomer

Late Bloomer

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
The Strange Monster of Strawberry Cove

The Strange Monster of Strawberry Cove

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ann

Ann

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dangerous Curves

Dangerous Curves

1988
×
★½
Edit this entry  
14
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★½
Edit this entry  
14
Murder By The Book

Murder By The Book

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Columbo Goes to the Guillotine

Columbo Goes to the Guillotine

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eye of the Beholder

Eye of the Beholder

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Monsters Are Due on Maple Street

The Monsters Are Due on Maple Street

1960
×
★★★★
Edit this entry  
14
One for the Angels

One for the Angels

1959
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Murder is Announced

A Murder is Announced

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Sixteen-Millimeter Shrine

The Sixteen-Millimeter Shrine

1959
×
★★★
Edit this entry  
13
Swan Song

Swan Song

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Nightmare at 20,000 Feet

Nightmare at 20,000 Feet

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Four of Us Are Dying

The Four of Us Are Dying

1960
×
★★★
Edit this entry  
13
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★½
Edit this entry  
13
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Gunsmoke in Tucson

Gunsmoke in Tucson

1958
×
★★½
Edit this entry  
12
The Dumb Girl of Portici

The Dumb Girl of Portici

1916
×
★★½
Edit this entry  
12
Marple: By the Pricking of my Thumbs

Marple: By the Pricking of my Thumbs

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Still Valley

Still Valley

1961
×
★★★
Edit this entry  
12
Time Enough at Last

Time Enough at Last

1959
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chinatown Squad

Chinatown Squad

1935
×
★★
Edit this entry  
11
Night Life of the Gods

Night Life of the Gods

1935
×
★★½
Edit this entry  
11
Hell Squad

Hell Squad

1958
×
★★½
Edit this entry