joelnox has logged 90 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone

Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone

1983
×
★★
Edit this entry  
30
Battle of the Worlds

Battle of the Worlds

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Younger Generation

The Younger Generation

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Strange Holiday

Strange Holiday

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crime without Passion

Crime without Passion

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Abbott and Costello Meet the Invisible Man

Abbott and Costello Meet the Invisible Man

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Comin' Round the Mountain

Comin' Round the Mountain

1951
×
★★½
Edit this entry  
29
Flesh

Flesh

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pope John Paul II

Pope John Paul II

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Johnny Shiloh

Johnny Shiloh

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Knight is Young

The Knight is Young

1938
×
★★½
Edit this entry  
28
That Man's Here Again

That Man's Here Again

1937
×
★★½
Edit this entry  
28
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★
Edit this entry  
28
The Phantom of Crestwood

The Phantom of Crestwood

1932
×
★★½
Edit this entry  
28
Hat, Coat and Glove

Hat, Coat and Glove

1934
×
★★½
Edit this entry  
27
Transgression

Transgression

1931
×
★★
Edit this entry  
25
The Fighting Sullivans

The Fighting Sullivans

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Eve

Christmas Eve

2015
×
★½
Edit this entry  
24
High Time

High Time

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Man

The Great Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Domino Kid

Domino Kid

1957
×
★★½
Edit this entry  
23
Francis Covers the Big Town

Francis Covers the Big Town

1953
×
★★½
Edit this entry  
23
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
Francis Goes to West Point

Francis Goes to West Point

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Over the Counter

Over the Counter

1932
×
★★½
Edit this entry  
22
Kiki

Kiki

1931
×
Read the review Edit this entry  
22
Child of Manhattan

Child of Manhattan

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein 1970

Frankenstein 1970

1958
×
★½
Edit this entry  
22
Dragoon Wells Massacre

Dragoon Wells Massacre

1957
×
★★½
Edit this entry  
22
Indestructible Man

Indestructible Man

1956
×
★★
Edit this entry  
22
Gravity

Gravity

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Experiment Alcatraz

Experiment Alcatraz

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Murder of Dr. Harrigan

The Murder of Dr. Harrigan

1936
×
★★
Edit this entry  
20
Man Bites Lovebug

Man Bites Lovebug

1937
×
★★½
Edit this entry  
20
The Strange World of Planet X

The Strange World of Planet X

1958
×
★½
Edit this entry  
20
My Old Lady

My Old Lady

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Hot Millions

Hot Millions

1968
×
★★★
Edit this entry  
17
Gunmen from Laredo

Gunmen from Laredo

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ambush Bay

Ambush Bay

1966
×
★★½
Edit this entry  
16
Made in Dagenham

Made in Dagenham

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Niagara Falls

Niagara Falls

1941
×
★★½
Edit this entry  
16
Uncle Joe

Uncle Joe

1941
×
★★
Edit this entry  
16
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★½
Edit this entry  
16
The Rabbit Trap

The Rabbit Trap

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hound and the Rabbit

The Hound and the Rabbit

1937
×
★★½
Edit this entry  
16
The Hungry Wolf

The Hungry Wolf

1942
×
★★½
Edit this entry  
15
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Money on Your Life

Money on Your Life

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Skokie

Skokie

1981
×
★★★
Edit this entry