RSS feed for Joel

Joel has watched 22 films released in the 1960s.

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★★

  • Oliver!

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★

  • Accident

    ★★★★

  • Batman

    ★★

  • The Endless Summer

    ★★★★

  • Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D.

    ★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • Now!

    ★★

  • The Sound of Music

    ★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • The Great Escape

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★

  • The Day of the Triffids

    ★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★

  • A Taste of Honey

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★