RSS feed for Joel
  • Incredibles 2

    ★★★★

  • The Man Who Killed Don Quixote

    ★★★★★

  • Mirai

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Nothing Like a Dame

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Bao

    ★★★★

  • Batman Ninja

  • Paul, Apostle of Christ

    ★★

  • Ready Player One

    ★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Tomb Raider

    ★★

  • Mary Magdalene

    ★★

  • My Brother's Name Is Robert and He Is an Idiot

    ½

  • Unsane

    ★★★

  • The Tasmanian Tiger

    ★★

  • Where the Summer Goes (Chapters on Youth)

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • While I Yet Live

    ★★★

  • The Cloverfield Paradox

  • Black Panther

    ★★★

  • Tully

    ★★★★

  • Ophelia

    ★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

  • Shirkers

    ★★★★

  • An Evening with Beverly Luff Linn

    ★★★★

  • Wildlife

    ★★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Early Man

    ★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • American Animals

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

    ★★★★

  • Private Life

    ★★★★

  • My Dead Dad's Porno Tapes

    ★★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • Bright

    ★★

  • Imfura

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★

  • Adam: Episode 3 — The Prophet

    ★★★★

  • Happiness

    ★★★

  • Die Tomorrow

    ★★★★

  • Gdansk: Part One

    ★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Overwatch Animated Short: Honor and Glory

    ★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Adam: Episode 2 — The Mirror

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Last Flag Flying

    ★★★★

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★

  • Only the Brave

    ★★★★

  • Foreboding

    ★★★

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★

  • 2048: Nowhere to Run

    ★★★

  • The Wife

    ★★★★

  • Downsizing

    ★★

  • Roman J. Israel, Esq.

    ★★★

  • The Children Act

    ★★

  • The Breadwinner

    ★★★★