Sort by

Joel has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Worth

Worth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vivo

Vivo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry