Joseph has logged 274 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fame: Part One

The Fame: Part One

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside

Inside

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Under the Bed

Don't Look Under the Bed

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Martyrs

Martyrs

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Countdown

Countdown

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
The Furies

The Furies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry