Sort by

Joe has logged 188 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry