joepheby has logged 459 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doug Stanhope: No Refunds

Doug Stanhope: No Refunds

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Extraction

Extraction

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Limey

The Limey

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
300

300

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Becky

Becky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Domino

Domino

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
George Carlin: Back in Town

George Carlin: Back in Town

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy End

Happy End

2017
×
Read the review Edit this entry